Originally posted by skythewood:can you please teach the approach? questions will always vary, and by teaching the approach, you will be able to answer all similar questions. not much point in posting 300 answer to 300 questions, when just one model of approach will do. the approach, please the approach.
step 1: draw it out
8 pens ===> | 1 | 2 | 3 |
6 pens ===> | 1 | 2 | and $1reason, show that cost of pens
step 2, reasoning. 3 pens cost (3/2) unit. make sense?
step 3, reasoning. 3 pens cost 1 unit and (1/2) of a dollar.
step 4, maths ...........................
If there is other which dont subscribe to this method
I have check some question is really difficult to explain by model
If you feel unhappy about answering P6 maths question ,simply dont answer .Its fine with me
anwae, I am only preparing for my P6 boy in the PSLE as his School havent taught model yet .
Thanks and may you be happy
Cheers
Collin
Advertise at classy.sg
Originally posted by syncopation_music:
school never teach doesn't mean you don't teach. most question can use model to solve, up to you to give them the bag of tricks to use.
all questions can also use other methods to solve. So stick to that general approach, sure, do it. teach them the more useful approach, by all means.
If you are not prepared to be humbled by advices I suggest you don't post on forums.
Hi
Hope this helps.
Originally posted by wee_ws:Hi,
From the question, we obtain
3 units -> 8 pens,
2 units + $1 -> 6 pens.
Since 3 units -> 8 pens, 9/4 units -> 6 pens equivalently.
So, 2 units + $1 is equivalent to 9/4 units.
Try to continue from this point onwards. Thanks!
Cheers,
Wen Shih
2 units + 1 3/4 units = $1..where do i continue ..
am i right to say becos 8 pen and 6 pen LCM is 24
so i multiply by 4 to get 24 for both side
so the 1 unit is 4 and 5 unit therefore is 20 ?
Hi,
2 units + $1 is equivalent to 9/4 units
So 1/4 units is equivalent to $1.
1 unit is equivalent to $4.
Therefore 5 units is equivalent to $20.
Thanks!
Cheers,
Wen Shih