Got this qn from another blog and so far nobody has answered since it was posted on 10 Dec 2008. Pls kindly spare your time & try to answer it.
A 6-sided dice with equal chances has the numbers 1, 2, 3, 4. 5 and 6 written on its faces. The dice is tossed twice and the numbers obtained are recorded accordingly. What is the maximum number of ways for the sum of the two recorded numbers to be a number that has 2 factors only?
BTW, this is my first posting in this forum & I find it helpful with many nice ppl around.
Cheers.
possible answers are 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
2 factos = prime number
primes are 2 3 5 7 11
so its 5 ways.
*edit*
unless you mean that, for example, 6 and 5, and 5 and 6 are different though the sum is the same,
2 has one way (1 1)
3 has 2 ways
5 has 4 ways
7 has 6 ways
11 has 2 ways
so it means it is 15 ways.
hi ..i need to understand how to explain the answer to a P6 student.so its easy to learn .its by a famous maths author..and no worked solution at all ...zzz
hope anyone can help me with this ..answers i have to get the book then check
all help deeply appreciated ;)
Mr Lim bought a total of 75 apples and oranges.After 1/3 of the apples and
3/4 of the oranges were eaten ,a total of 25 apples and oranges were left.
How many apples did Mr Lim buy?
Tap A can fill an empty tank in 15min.Tap B can empty a similar tank that
is completely filled in 12 mins .Both taps are turned on at the same time when 3/4 of the tank is filled with water.How long will it take for the tank to be completely emptied ?
[Please ignore the dimension of the tank ..no dimension is given in the REAL QUESTION ]
this is just a generic pic of Tap A[top one] and Tap B[the draining tap]
At a stall , there are some buns and cakes .If 20 buns and 60 cakes are sold per minute ,there will be 80 cakes left when all the buns are sold .
If 60 buns and 20 cakes are sold per minute ,there will be 400 cakes left and when all the buns are sold.How many buns are there at stall ?
Originally posted by syncopation_music:Mr Lim bought a total of 75 apples and oranges.After 1/3 of the apples and
3/4 of the oranges were eaten ,a total of 25 apples and oranges were left.
How many apples did Mr Lim buy?
use algebra
A+O=75
(2/3)A+(1/4)O=25
therefore 8/3A+O=100
5/3A=25
number of apples = 25 x 3/5 = 15
number of oranges = 75-15 = 60
Originally posted by syncopation_music:Tap A can fill an empty tank in 15min.Tap B can empty a similar tank that
is completely filled in 12 mins .Both taps are turned on at the same time when 3/4 of the tank is filled with water.How long will it take for the tank to be completely emptied ?
[Please ignore the dimension of the tank ..no dimension is given in the REAL QUESTION ]
this is just a generic pic of Tap A[top one] and Tap B[the draining tap]
Convert to 1 min
in 1 min 1/15 of the tank is filled up and 1/12 of the tank is emptied
therefore in 1 min, the change in volume is 1/15-1/12
= 4/60-5/60
= -1/60
thus 1/60 of the tank is emptied in 1 min
time taken to empty 3/4 of the tank is (3/4)/(1/60)
= 45 min
wah!
pri6 learn dis liao?
shocking
Originally posted by syncopation_music:At a stall , there are some buns and cakes .If 20 buns and 60 cakes are sold per minute ,there will be 80 cakes left when all the buns are sold .
If 60 buns and 20 cakes are sold per minute ,there will be 400 cakes left and when all the buns are sold.How many buns are there at stall ?
let m be the time taken to sell all the buns using scenario 1
let n be the time taken to sell all the buns using scenario 2
therefore
20m = 60n
60m+80=20n+400
divide both equations by 20
m=3n
3m+4=n+20
take 3 times of the first eqn
3m = 9n
sub into 2nd eqn
9n+4=n+20
8n=16
n=2
thus number of buns sold is 60n=120
Originally posted by Daisuke-kun:wah!
pri6 learn dis liao?
shocking
pri 6 learn algebra woh.
I though primary school still using the bar model kind of thing. Can use algebra meh? Don't play cheat leh. Haha.
hi this two question is tough .. i would need some help to explain to my student
hope any kind soul help out there
Hi
Hope it helps.
A cylindrical drum is being filled with petrol flowing from a tap. The volume of petrol in the drum ,V litres , after x minutes is given by V=20+4x litres .Find the volume of petrol in the drum after 38 minutes .
when i look at the answer , i coudnt figure out the answer for this is 80 litres .
any person who want to try ?
Originally posted by syncopation_music:A cylindrical drum is being filled with petrol flowing from a tap. The volume of petrol in the drum ,V litres , after x minutes is given by V=20+4x litres .Find the volume of petrol in the drum after 38 minutes .
when i look at the answer , i coudnt figure out the answer for this is 80 litres .
any person who want to try ?
The answer sheet is wrong.
All relax ok? Its just P6 maths qn
i think the answer is 11.
not sure correct or not but i did pass my maths for psle although not really good.
K-2R=600
K-0.5R=1800
Solving, Kit=2200, Roy=800
Hi all , just want to know where i gone wrong
i have been trying but i just dont seems to get the answer which is $120
The question as below :
A clock costs five times as much as a lamp .If the lamp costs $80 less than the clock ,Find the total cost of the clock and the lamp
much appreciated for any help
thanks
Originally posted by syncopation_music:Hi all , just want to know where i gone wrong
i have been trying but i just dont seems to get the answer which is $120
The question as below :
A clock costs five times as much as a lamp .If the lamp costs $80 less than the clock ,Find the total cost of the clock and the lamp
much appreciated for any help
thanks
.......
i think helping students understand how to approach the question is as important as telling them what the answer is. That is especially important for teaching primary school kids. And i think this question is very very very basic.
step 1: draw it out
lamp ===> | |
clock ===> | | | | | |
reason, show that clock is 5 times more expensive.
step 2, reasoning. 4 units is $80. make sense?
step 3, maths 1 unit is $20
step 4, maths 5 units, the clock is $100
step 5, maths total is $120
teach the approach, please....
Originally posted by skythewood:.......
i think helping students understand how to approach the question is as important as telling them what the answer is. That is especially important for teaching primary school kids. And i think this question is very very very basic.
step 1: draw it out
lamp ===> | |
clock ===> | | | | | |reason, show that clock is 5 times more expensive.
step 2, reasoning. 4 units is $80. make sense?
step 3, maths 1 unit is $20
step 4, maths 5 units, the clock is $100
step 5, maths total is $120
teach the approach, please....
thank you for helping
anyway i have to admit sometimes i am stuck at question and doesnt have to make noise over some stuck up ..
sometimes i just too bothered with alot of math model question which is difficult but overlooking the simple ones on my part
hmmm , i still not sure how to solve this .. so far no answer to this
would appreciate if any kind soul can help :)
Hi,
From the question, we obtain
3 units -> 8 pens,
2 units + $1 -> 6 pens.
Since 3 units -> 8 pens, 9/4 units -> 6 pens equivalently.
So, 2 units + $1 is equivalent to 9/4 units.
Try to continue from this point onwards. Thanks!
Cheers,
Wen Shih
Originally posted by syncopation_music:hmmm , i still not sure how to solve this .. so far no answer to this
would appreciate if any kind soul can help :)
can you please teach the approach? questions will always vary, and by teaching the approach, you will be able to answer all similar questions. not much point in posting 300 answer to 300 questions, when just one model of approach will do. the approach, please the approach.
step 1: draw it out
8 pens ===> | 1 | 2 | 3 |
6 pens ===> | 1 | 2 | and $1
reason, show that cost of pens
step 2, reasoning. 3 pens cost (3/2) unit. make sense?
step 3, reasoning. 3 pens cost 1 unit and (1/2) of a dollar.
step 4, maths ...........................